15 lutego 2012

MASU prasowane sushi z wędzonym pstrągiem


Zachęcamy do przepis pochodzącego z recenzowanej przez nas książki "SUSHI" Emi Kazuko, czytaj TUTAJ. Mimo długiego przepisu, danie jest proste i szybkie. Dla wszytskich, którzy zaczynają swoją przygodę (i nie tylko) z sushi :-)










Składniki:
porcja na pudełko o wymiarach 15x15 cm (16 kawałków)


- 1 szklanka ryżu (225g)
- 250-300 ml wody
- 170g wędzonego pstrąga lub łososia, pokrojonego w grube plastry
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki sake
- 2 łyżki czarnych lub białych ziaren sezamu, lekko uprażonych
- drobno starta skórka z 1 cytryny
- sok z cytryny



dressing octowy:
- 2-3 łyżki gotowego octu do sushi lub 2 łyżki octu ryżowego lub białego wina
- 1 1/2 łyżeczki cukru (2 łyżeczki, jeśli używasz octu winnego)
- 1/2 łyżeczki soli


płyn octowy do moczenia dłoni:
- 250 ml wody
- 2 łyżki octu ryżowego


przybranie i dodatki:
- 2 plastry limetki
- marynowany imbir
- sos sojowy




Przygotowanie:

Ryż:
1. Wypłukać ryż, kilkakrotnie wymieniając wodę, aż przestanie być mętna. Odstawić w sitku na co najmniej 30 minut, by ociekł. Absorbując wodę, ryż zmienia kolor na mlecznobiały.

2. Wsypać ryż do dużego, głębokiego rondla i zalać wodą. Przykryć i doprowadźić do wrzenia na średnim ogniu. Zmniejszyć ogień do minimum i używając drewnianej szpatułki, szybko zamieszać ryż. Przykryć i gotować na bardzo małym ogniu 9-10 minut (aż woda zostanie wchłonięta a na wierzchu pojawią się bąbelki). Wymieszać ryż, tak aby spodnia warstwa znalazła się na górze i gotować dalej pod przykryciem przez 1 minutę. Zestawić z ognia i przykryty odstawić na 10 minut.

3. Jeśli nie mamy gotowego octu do sushi - trzeba wymieszać sól i cukier z octem ryżowym, aż się rozpuszczą.

4. Przełożyć ryż do miski (nie metalowej). Skropić dressingiem octowym, wymieszać i wlać resztę dressingu - nie mieszać. Szybko schłodź ryż wachlarzem, wciąż przekładając go szpatułką. Gdy będzie na tyle wystudzony, by wziąć go w rękę, można zacząć przygotowywać sushi.



Masu:
1. Marynować plastry wędzonej ryby w mieszance sosu sojowego i sake przez około 10 minut, odcedźić i osuszyć papierowym ręcznikiem. Posypać ryż ziarnami sezamu i delikatnie wymieszać, nie ugniatając.

2. Wyłóżyć folią drewnianą formę do sushi lub prostokątny płytki pojemnik. Na spodzie położyć plastry ryby i skropić je sokiem z cytryny. Zamoczyć dłonie w rozcieńczonym occie, nabrać dłonią porcję ryżu i uformować z niej kulkę, a następnie rozłożyć, ugniatając na rybie. Powtórzyć tę czynność, by równomiernie przykryć rybę w całości. Przykryć pojemnik np. kartonowym prostokątnym denkiem przykrytym folią. Obciążyć wierzch dociskając i odstawić w chłodne miejsce (nie do lodówki). Można przygotować do 36 godzin przed podaniem.


4. Wyjąć sushi z pojemnika i pokroić ostrym nożem, za każdym razem wycierając nóż papierowym ręcznikiem zmoczonym wcześniej w occie. Ułożyć kawałki sushi na półmisku, udekorować plastrami limetki, pokrojonymi w małe wachlarzyki (można położyć również kawior). Podawać z dodatkiem marynowanego imbiru oraz odrobiną sosu sojowego w oddzielnych naczyniach.











2 komentarze:

  1. No i masz: uwielbiam sushi, ale takiej wersji jeszcze nie jadlam. Na pewno sprobuje, kiedy w koncu odwaze sie zrobic sushi w domu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. maggie - namawiamy na własnoręczne sushi :-) jak już się odważysz to czekamy na relacje!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...