8 maja 2017

Ramen z chashu wolno pieczonym boczkiem


Kiedy jeszcze w domu mieliśmy telewizje/telewizor, często czas spędzałam oglądając programy kulinarne. Natrafiałam na potrawy, których jeszcze nigdzie w restauracjachnie podawano.
Lubiłam marzyć o wyjazdach kulinarnych dookoła świata. Dziś nie ma już z tym problemu, poza czasem którego wszystkim nam brakuje. Wielu potraw bałam się przyrządzić z obawy brak produktów a przede wszystkim o nieznajomość smaku oryginału.

Za nim przygotowałam ramen w domu szukałam i próbowałam wielu. Każdy smakował inaczej. Znalazł się jeden, do którego wracałam i wracam do tej pory. Intesnywny kolor i smak, rozgrzewający, japoński rosół zastąpił od dziecka jedzony rosół z makaronem.

Przygotowana od podstaw japońska zupa z makaronem ramen, na wywarze mięsnym, z dodatkiem sosu sojowego. Rodzajów ramenu jest bardzo wiele, w tej wersji głównym dodatkiem oprócz makaronu jest wolno gotowany boczek, a także jajko.

Czas jaki potrzebny jest do przygotowania, wydłużał decyzję o przygotowaniu ramen w domu. Jednak kiedy przygotujecie wywar, zaproście znajomych i wspólnie delektujcie się jego smakiem, nakładając do misek to co lubicie.

Część składników do zupy macie już pewnie w domu, ale niektóre prawdopodobnie trzeba będzie kupić w sklepie z żywnością orientalną. Z pewnością jednak możecie ugotować w domu swoją zupę ramen, nie gorszą niż w restauracji ;-)

Jeszcze tylko krótko o odmianach ramenu:
tonkotsu  - przygotowany jest na bazie bogatego wywaru z mięsa wieprzowego,
shoyu - lekki bulion z sosem sojowym,
miso - na bazie pasty z fermentowanej soi,
shio - czysty bulion drobiowy.

Do dzieła :-)






Chashu - wolno pieczony boczek



Delikatny, słony, słodki i rozpływający się w ustach pieczony boczek.
Najlepsze chashu zrobione jest z boczku zwiniętego w rulon, związany i w tej formie upieczony. Soczyste kawałki boczku, przed podaniem możemy lekko zrumienić za pomocą palarki.


Składniki:
1 kg boczku (podłużny kawałek)
pół szklanki sosu sojowego
100 ml sake (ja użyłam aroniówki)
1 szklanka mirinu
1/4 szklanki brązowego cukru
5 cm imbiru
6 dymek
1 cebula
6 ząbków czosnku

Boczek zroluj skórą do zewnątrz, zwiąż sznurkiem.
Wszystkie płynne składniki wlej do brytfanny, dodaj czosnek też ze skórką, cebulę przekrojoną na pół wraz ze skórą, posiekaną dymkę i posiekany imbir. Dodaj cukier i podgrzej aż się rozpuści. Włóż boczek, piecz w 130 stopniach przez ok. 4 godziny (Co 30 minut obróć boczek na drugą stronę).
Po upieczeniu i ostudzeniu boczek pokrój w cienkie plastry. Zalewę odlej do słoika. Poza podgrzewaniem chashu przyda się do marynowania jajek do ramenu.



Ramen

Składniki na 6 porcji:
Bulion
1 kg żeberek wieprzowych
1 kg kości drobiowych
4 cebulki szalotki
10 cm korzenia imbiru
2 marchewki
pół główki czosnku
wodorosty/algi konbu - płat o wymiarach ok. 7x20 cm
ok. 100 ml japońskiego sosu sojowego
80 ml sake (wino ryżowe)
30 g suszonych grzybów shitake

Dodatki
wolno gotowany boczek
220g suszonego makaronu ramen
dymka lub szczypiorek
6 jajek
pędy bambusa
kiełki fasoli mung
200 g pak choy
chili
czarny sezam
groszek cukrowy

Przygotowanie:
Bulion

Do dużego garnka włóż żeberka wieprzowe i kości drobiowe. Całkowicie zalej je zimną wodą. Doprowadź do wrzenia na dużym ogniu, następnie odcedź, przepłucz zimną wodą i ponownie włóż do czystego garnka.
Szalotki i czosnek obierz, rozgnieć dla uwolnienia soku, dodaj do garnka z mięsem. Dodaj pokrojony na plastry imbir oraz obraną i pokrojoną na kilka części marchewkę. Dodaj opłukane glony konbu oraz grzyby shitake i zalej całość zimną wodą.
Zagotuj całość na dużym ogniu, wyjmij konbu, usuń z wierzchu szumowinę. Zmniejsz ogień do minimum. Gotuj pod uchyloną pokrywą przez około 6 godzin.
Po ugotowaniu wyjmij kości, grzyby i przecedzić bulion przez sito. Dodaj sos sojowy oraz sake, spróbuj i w razie potrzeby dodaj więcej sosu sojowego.

Grzyby shitake pokrój na plastry. Ugotuj jajka, ugotowane zanurz w zalewie z chashu. Przygotowany wcześniej boczek, pokrój w plastry.

Ramen
Do misek włóż ugotowany makaron, wlej bulion, ułoż grzyby shitake, plasterki boczku, przepołowione jajko, pokrojone w plastry i zblanszowane pak choi, zblanszowany groszek cukrowy,
kiełki fasoli, pędy bambusa, posyp czarnym sezamem i plasterkami chili. Udekoruj paskami szczypiorku.




3 komentarze:

  1. Wiele razy przymierzałam się do zrobienia. Do tej pory nie udało mi się. Gratuluję!

    OdpowiedzUsuń
  2. mmmm ale smakowitości! szkoda, że ostatnio nie tykam mięsa :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...