19 kwietnia 2011

JAJKA - część 1


Wielkanoc przeważnie kojarzy nam się z jajkiem, większość potraw opiera się właśnie na jajkach. Z jajkiem, w jajku, pod jajkiem :) jednym słowem u mnie w domu (nie tylko w Wielkanoc) są jajka, jajka i jeszcze raz jajka. Oczywiście na wiele sposobów :)

Dzisiaj przedstawimy wam kilka informacji na temat JAJEK, jak gotować jajka na twardo, miękko i półtwardo. Posługując się informacjami zaczerpniętymi od Maria Możdżonek i Michel Roux .







Symbol stworzenia, początku, nowego życia, nadziei na przyszłość stąd polska tradycja – dzielenie się jajkiem podczas Wielkanocnego śniadania. Chociaż dziś, w różnych częściach świata, jada się jajka kaczek, gęsi, indyków, perliczek, kuropatw, przepiórek, bażantów, strusi, żółwi a nawet mew, u nas nazwa ta dotyczy tylko jajek kurzych i przy tym pozostańmy.

Jajka zawierają tłuszcz, cholesterol, ale jest w nich również cholina, która przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, a więc: jeść jajka czy nie jeść? Oczywiście, że jeść! Największą wartością jaj jest łatwo przyswajalne białko. Poza tym znajduje się w nim wiele wiele innych cennych substancji – żelazo, wapń, magnez, cynk, witaminy A, z grupy B, D, E oraz luteina chroniąca wzrok przed promieniami UV i niszcząca wolne rodniki. Jajka są też bogatym źródłem lecytyny, która dobrze wpływa na funkcjonowanie mózgu, osłabia stresy, osłania wątrobę, przeciwdziała powstawaniu kamieni żółciowych oraz reguluje ciśnienie krwi...

Maria Możdżonek 



1. Skorupki jajek stanowią naturalną barierę przeciwko bakteriom i innym drobnoustrojom, jednak nie spełniają tej funkcji, gdy są pęknięte tub nadkruszone. Dlatego zdecydowanie odradzam stosowania jaj z uszkodzoną skorupką.

2. Jajek nie należy wlewać bezpośrednio do innych składników czy na patelnię; trzeba je rozbijać nad oddzielnym naczyniem i sprawdzić po kolei ich świeżość.

3. Jajka należy przechowywać w chłodnym miejscu, ale zawsze należy je wyjąć z lodówki godzinę lub dwie przed przyrządzeniem. Trzeba je trzymać w kartonowych pojemnikach albo w specjalnych przegródkach, spiczastym końcem do dołu, aby żółtko układało się pośrodku.
Jajka mają porowate skorupki i łatwo chłoną zapachy, zatem należy je trzymać z dala od innych produktów, chyba że chcemy, żeby przeszły konkretną wonią.

4. Żeby oddzielić żółtko od białka, należy rozbić jajko nad miseczką i ostrożnie przelewać żółtko z jednej połówki skorupki do drugiej, tak by białko spłynęło do naczynia. Białka można przez kilka dni przechowywać w lodówce w szczelnym pojemniku lub zamrozić na kilka tygodni.



Michel Roux 




jajka należy wyjąć z lodówki na dwie godziny przed gotowaniem, żeby skorupki nie popękały we wrzątku. Można też nakłuć skorupkę szpilką z obłej strony, żeby powietrze miało swobodny odpływ. Do gotowania lepiej używać na tyle dużego rondla, żeby jajka nie obijały się o siebie, gdyż skorupki mogą wtedy popękać i część białka dostanie się do wody.


Jajk ugotować jajka na miękko, półtwardo i twardo - pobierz TUTAJ


8 komentarzy:

  1. U mnie też są jajka, jajka, jajka...i jajka.
    To zabawne, bo ja właśnie wrzuciłam na bloga post o jajkach, ale wykorzystanych w nieco inny sposób ;).
    Ciekawe i jak najbardziej przydatne informacje.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny wpis. Szczególnie, że dowiedziałm się, że białka jajek można zamrozić: czasem mi zostaje kilka i nie mam co z nimi zrobić, a jakby tak więcej uzbierać to może byłoby na bezę.. Pytanie tylko jak jest z jakością takcih mrożonych białek, wiecie może?

    ps. fajny nagłówek.:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Holga
    Witaj! Cudne są Twoje jajka :-)

    Atria
    Witaj! Nas również zaskoczyło zamrażanie białek. W końcu będzie można przechować je trochę dłużej.
    Z ciekawości zamroziłyśmy białka, po rozmrożeniu upiekłyśmy bezy. Wyszły super tak jak zawsze :-)
    Nie wiemy jeszcze ile można trzymać białka w zamrażarce. Może ktoś będzie wiedział i się z nami podzieli :-)
    pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe informacje i jak zawsze piękne zdjęcia.

    Bardzo lubię jajka faszerowane. Kojarzą mi się z dzieciństwem. Babcia była specjalistką w ich przyrządzaniu, ja zawsze mam kłopot z przecięciem skorupek na pół. Zawsze jakieś zmarnuje. Znacie może sposoby jak zrobić to sprawnie i bez bólu?
    Dla mnie nie dla jajka oczywiście:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Szalenie ciekawy wpis - dowiedzialam sie wielu interesujacych rzeczy! A zdjecia boskie. Az trudno uwierzyc, ze cos tak prostego jak jajko mozna sfotografowac w taki sposob, by stalo sie dzielem sztuki :)

    OdpowiedzUsuń
  6. żeby przeciąć ugotowane jajko na pół tak żeby skorupki nie popękały należy przygotować bardzo ostry nóż z cienkim ostrzem, najpierw należy jajko delikatnie uderzyć ostrzem by jajko pękło i w miejscu gdzie skorupka pękła pod nożem dopiero przecinamy ruchem "piłującym" - jest to niezawodny sposób babci stosowany przez lata ;)
    nie należy piłować nienaruszonej skorupki bez uprzedniego uderzenia, bo właśnie od tego jajo pęka nie tak jakbyśmy chcieli...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za radę! Każdy sposób jest przez nas wypróbowany. Warto więc słuchać innych :-) pozdrawiamy

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...