26 września 2010

ZUPA KREM Z KALAFIORA Z KURKAMI


W tym roku sezon na grzyby był bardzo obfity. Nasze kosze były wypełnione po brzegi, a nasze wyprawy kończyły się długim siedzeniem w kuchni, czyszczeniem, krojeniem, smażeniem i gotowaniem grzybów, zapach grzybów w domu czuło się już z korytarza, przez długi czas. Dlatego nasze pierwsze potrawy będą z dodatkiem grzybów.



Zupa krem z kalafiora, to prosta, szybka i smaczna zupa, jest idealna na zimne jak i na ciepłe dni. Smak tej zupy wzbogacają dodane kurki i gałka muszkatołowa. Najlepiej ją przyrządzać kiedy jest sezon na grzyby, smak jest inny jak grzyby są świeże. Nam najbardziej smakuje z kurkami ale można podawać również z podgrzybkami, z borowikami smardzami i innymi. Gdy nie mamy grzybów podać ją można z grzankami posmarowanymi masłem czosnkowym oraz posypać zupę startym serem. 







Składniki na 8 porcji: 

- 1 duży kalafior (około 1.3kg), łodygi odciąć
- 1 duży ziemniak
- 1 średnia cebula
- 25g masła
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 l bulionu z kurczaka lub warzyw
- 600 ml pełnotłustego mleka
- 140 ml śmietany
- 250g kurek – mogą być inne grzyby np. borowiki, smardze, podgrzybki
- ½ łyżeczki startej gałki muszkatołowej
- 8 listków bazylii
- sól, pieprz


Przygotowanie:
  1. Kalafior oczyścić, wyciąć głąb i poodcinać różyczki. Ziemniak obrać i pokroić w dużą kostkę. Kalafior, ziemniak oraz pokrojoną w kostkę cebulę włożyć do dużego garnka z masłem i połową oleju. Delikatnie podgrzewać, aż zaczną skwierczeć, przykryć pokrywką i na małym ogniu smażyć przez około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Warzywa powinny być miękkie, ale nie przyrumienione. 
  2. Do warzyw wlać bulion i doprowadzić do wrzenia. Następnie dodać mleko i delikatnie ponownie doprowadzić do wrzenia. W ten sposób nie będzie szumowiny tworzącej się z mleka. Doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową, dusić bez przykrycia przez 10-15 minut, aż warzywa będą miękkie. Zdjąć z ognia i wlać połowę śmietany. 
  3. Wszystko zmiksować i przetrzeć przez sito, dla uzyskania jednolitej konsystencji. Wlać resztę śmietany. Można zupę schłodzić i wstawić na noc do lodówki. 
  4. Grzyby przebrać, oczyścić, przepłukać w misce z zimną wodą, odcedzić i osuszyć. Małe grzybki zostawić w całości, większe pokroić. Na patelni podgrzać pozostały olej, wrzucić grzyby i smażyć, aż ładnie zbrązowieją, przyprawić solą i pieprzem. 
  5. Podgrzaną ale nie zagotowaną zupę nalewamy do miseczek, na wierzch kładziemy kurki i listek bazylii. 
Możemy również posypać szczypiorkiem jak i nałożyć na wierzch łyżkę śmietany.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...